Larm från BirdAlarm
2021-09-25 Gulärla - Torngård
2021-09-25 Vitnäbbad islom - Gilbjerg Hoved
2021-09-25 Tärnmås - Norrviken
2021-09-25 Grålira - Strand Esbønderup
2021-09-25 Grålira - Långaveka

Etiska rådgivare

Följande personer är Club300:s etiska rådgivare. Gör du ett fynd av en ovanlig fågel i känslig biotop, känslig tid, svårt med parkering eller annat som kan kräva konsultation. Kontanta den av nedanstående som ansvarar för aktuell region. 

Landskap Omr Kontaktperson Bostadsort Mobilnummer Mejladress 
 Skåne  SV  Lars Nilsson  Lomma  0707-125732  lommakungen@telia.com
   NV  Thomas Svanberg  Helsingborg  072-7065052  svanis70@gmail.com
   NO  Patric Österblad  Sölvesborg  0730-393553  patricster@gmail.com
 Blekinge  V  Patric Österblad  Sölvesborg  0730-393553  patricster@gmail.com
 Småland  N  Peter Berglin  Jönköping  0723-509090  peter.berglin.birder@gmail.com
   V  Bengt Larsson  Reftele  0703-820738  turdus1974@gmail.com
  Ö  Lars G Petersson  Kalmar  0708-150247  lasse.goran.petersson@gmail.com
  S  Nisse Thunell  Grimslöv  0706-837555  n.thunell@telia.com
 Öland    Leif Dahlgren  Mörbylånga  0706-558540  leif.dahlgren.300@gmail.com
   S  Douglas Gustafsson  Hammarby  0725-518108  douglas@bahnhof.se
     Pav Johnsson  Kalmar  0705-178980  pav.johnsson@olandsfolkhogskola.se
     Anders Waldenström  Sandby  0702-089858  anderswalden@outlook.com
     Bosse Carlsson  Klinta  0702-563391  bobird.carlsson@gmail.com
 Gotland    Björn Lilja  Visby  0705-319586  lilja.b@telia.com
     Bimbi Ollberg  Stånga  0707-218956  bimbiollberg@hotmail.com
 Halland  S  Christopher Gullander  Halmstad  0739-585079  christopher_gullander@hotmail.com
   C   Mikael Nord  Varberg  0706-471777  mikael@praktejder.se
   N  Magnus Unger  Partille  0708-776711  magnus_unger@hotmail.com
 Bohuslän  S  Magnus Unger  Partille  0708-776711  magnus_unger@hotmail.com
 Västergötland  V  Magnus Unger  Partille  0708-776711  magnus_unger@hotmail.com
   C  Jörgen Fritzson  Broddetorp  0708-491281  fritzson@bredband2.com
 Närke    Magnus Friberg  Odensbacken  0735-030835  friberg83@gmail.com
 Östergötland  Ö  Lars Johansson  Skärblacka  0705-587570  LarsJohansson644@msn.com
   Ö  Robert Petersen  Norrköping  0737-083545  petersen-robert@hotmail.com
   C (ej Tåkern)  Olof Hjelm  Linköping  0706-706418  olof.hjelm@gmail.com
   Tåkern  Peter Berglin  Jönköping  0733-509060  peter.berglin.birder@gmail.com
 Sörmland  N  Thomas Strid  Grödinge  0706-387636  strid.thomas@gmail.com
 Uppland  S  Martin Tjernberg  Örsundsbro  0705-662574  martin.tjernberg@outlook.com
   SV  Ulrik Lötberg  Vänge  0708-139386  ulrik.lotberg@54u.se
   C  Joakim Djerf  Uppsala  0705-812984  djerf.joakim@gmail.com
 Västmanland  N  Inge Larsson  Virsbo  0706-654543  virsboinge@telia.com
   S  Jörgen Lindberg  Västerås  0739-735201  jorgen.lindberg@vasteras.se
   V  Gunde Persson  Grythyttan  0706-428491  gundepersson@hotmail.se
 Värmland  S  Lars Thornberg  Storfors  0703-219552  larsthornberg0@gmail.com
 Dalarna  V  Per Lif  Lima  0706-678817  perliflima@gmail.com
     Mikael Ohlsson  Grängesberg  072-5365790  okenpipare@gmail.com
 Härjedalen    Kent Moén  Storsjö Kapell  076-1339898  kent.moen@outlook.com
 Gästrikland    Mats Westberg  Gävle  070-6733203  matswestbergsmail@gmail.com
     Olle Thyrestam  Gävle  0727-317888  thyrestam@yahoo.com
 Hälsingland S  Stefan Persson  Holmsveden  070-3426463  pankfors@gmail.com
  N  Mats Axbrink  Hudiksvall  070-6089914  mats.axbrink@telia.com
 Medelpad    Thomas Granfeldt  Alnö  070-6303393  thomas.granfeldt@outlook.com
 Jämtland    Christer Pålsson  Ås  070-6485970  chrpal56@gmail.coom
 Ångermanland    David Rocksén  Örnsköldsvik  070-2926869  david.rocksen@sweco.se
 Västerbotten    Rolf Sandberg  Umeå  070-6771310  rolf.sandberg57@gmail.com
 Norrbotten    David Apelkvist  Luleå  076-1428616  David.apelkvist@gmail.com
 Lappland    Håkan Rune  Storuman  070-2886678  hakan.rune@storuman.se
 Dalsland    Per Undeland  Stora höga  0734-198450  pundeland@yahoo.com